ÇEVRE / AR-GE

Dizayn konseptinden kuruluma kadar, SOPREMA GRUBU çevreye karşı son derece duyarlıdır. Uluslararası kanun, üretim firmalarından, ürünlerinin nakliyesini, kurulumunu ve atık yönetimini çevresel sorumluluk çerçevesinde gerçekleştirmesini talep etmektedir. Teknolojik açıdan gelişmiş polimerler, çatı malzemeleri sektörünün artan taleplerini karşılamak için yeni membranların gelişiminden sorumlu tutulmaktadır.

DAHA DOĞAL BİR ŞEHİR İÇİN

Sürdürülebilirliğin inşaat sektörünün hedefi haline gelmesinden uzun zaman önce, SOPREMA uzun vadeli çatı malzemeleri üretmekteydi.
20 yılı aşkın bir süredir SOPREMA, ürün ve faaliyetlerinin doğa, insanlar ve binalar üzerindeki etkilerini asgariye indirmeye yönelik tedbirler almaktadır.
AR-GE departmanımız, pazarlama standartlarını karşılamak ve yeni çözümler üretmek için uluslararası kamu ve özel laboratuvarlarla birlikte çalışmaktadır. Bu laboratuvarlar, ürün ve faaliyetlerin doğa, insanlar ve binalar üzerindeki etkilerini ölçmek için Sağlık ve Çevre Beyannamesi Fişi (FDES) kullanmaktadır.

YENİ NESİL MEMBRANLAR

Üretim esnasında granül veya toz halindeki işlenmiş polimerler ve katkı maddeleri, kazaları ve çevre üzerindeki etkileri asgariye indirmektedir.
Üretim tesislerimizden kaynaklanan emisyonlar, iş ortamında makul olan maksimum ortalama konsantrasyondan daha düşük olduğu için herhangi çevre kirliliği riski taşımamaktadır.

MALZEME DEĞERLENDİRMESİ

Malzeme değerlendirmesi ve imalat yöntemleri günün en modern teknolojilerine dayalıdır. Ürünlerimizin çevreye yapabileceği bütün etkiler incelenmekte ve bunun sonucunda değerlendirme yapılmaktadır.

YENİLİK VE TEKNOLOJİ

AR-GE departmanı, firmamızın imalat ve montaj tekniklerini geliştirmesinde hayatî bir rol oynamaktadır. Yeni teknolojilerin gelişmesi, inşaat sektörünün taleplerinin karşılanmasına vesile olmaktadır. Tüm ürünlerimiz en sıkı performans kriterlerine uygun olarak dikkatlice test edilmektedir.
Araştırma ve Geliştirme laboratuvarlarında, membranların maruz kalabileceği yırtılma, hava şartları, ultraviyole ışınları ve delinme gibi potansiyel çevresel koşullara göre testler yapılmaktadır.

SOPREMA, çatı sektörünün test ekipmanı tasarımında ve standartlara uygun kalite kontrol yöntemlerinin gelişmesinde öncüdür.

SOPREMA’nın AR-GE departmanı tarafından son birkaç sene içerisinde geliştirilen yeni ürünler :

 • Su yalıtım sistemlerimizin kullanımı sırasında düz çatılarda yangın riskini ortadan kaldıran alevsiz ürünler
  • Solventsiz astar ve reçine (düşük VOC/Uçucu Organik Bileşik değerine sahiptir)
  • Ulaşımı kolaylaştırmak için hafif rulolar
  • Düşüşleri engellemek için kaymayan su yalıtım membranları
  • Amerika ve Avrupa pazarlarında piyasaya sürülen, parlak bir yüzey görüntüsü oluşturan “Cool Roof” membranları
  • Otomatik membran uygulamasını sağlayan “Macaden” makinesi